Rodzaje parkietów

parkiet tradycyjny

Mówiąc o tym rodzaju pokrycia podłogi z reguły mamy na myśli parkiet tradycyjny. Tymczasem, na rynku są dostępne tak różne rodzaje parkietów, że osoba spoza branży może mieć niemały problem z doborem odpowiedniego rozwiązania do swojego domu. No bo czym właściwie jest parkiet lamelowy? Na czym dokładnie polega różnica pomiędzy pokryciem warstwowym i mozaikowym? I wreszcie – czym właściwie jest parkiet przemysłowy i czy nadaje się do ułożenia w domu? Na te, oraz wiele innych pytań, odpowiemy w tym artykule!

Parkiet tradycyjny – co to takiego?

Aby zrozumieć, na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi typami posadzek, warto najpierw opisać, czym jest parkiet tradycyjny. To pokrycie podłogowe wykonane z deszczułek, popularnie określanych mianem klepek. Wszystkie deszczułki wykonane są z jednego rodzaju drewna (zwykle litego) i połączone między sobą na wpusty oraz pióra. 

Z jakiego materiału może być wykonany parkiet tradycyjny? Z reguły są to krajowe gatunki – popularny jest dąb, brzoza jesion czy buk. W takim przypadku, deszczułki mają długość ok. 30 centymetrów. Z kolei parkiet tradycyjny z drewna egzotycznego (jak tek czy jatoba) ma znacznie dłuższe deszczułki – nawet do 50 centymetrów. 

Dlaczego warto wybrać parkiet tradycyjny? Można go ułożyć na praktycznie dowolnym podłożu. Poza tym grubość klepek pozostawia spore pole manewru, jeżeli chodzi o późniejszą regenerację powierzchni. Deski w tej formule mogą mieć od 16 do 22 mm grubości, a im wyższa jest to wartość, tym więcej cyklinowań można przeprowadzić.

Zobacz również: https://parkieciarztargowek.pl/uslugi/ukladanie-paneli/

parkiety-kolory-duze-1024x320 Rodzaje parkietów - Telefon: 609-370-990

Parkiet lamelowy – tańsza alternatywa dla tradycyjnego?

Na pierwszy rzut oka posadzka oparta o lamelowy parkiet nie różni się zbytnio od rozwiązań tradycyjnych. Warto jednak wiedzieć, że same deszczułki pozbawione są wpustu i pióra – zamiast tego, łączone są na styk. Oprócz tego parkiet lamelowy jest wyraźnie cieńszy niż tradycyjny – ma z reguły około 10-14 mm grubości. 

Niewielka grubość może się wydawać wadą, ponieważ nie pozwala na wykonanie tak dużej liczby cyklinowań jak w przypadku podłoża tradycyjnego. Z drugiej strony parkiet lamelowy nie wymaga tak głębokiej wylewki jak zwykły parkiet. Dzięki temu, że deszczułki są cienkie, ten typ posadzki można stosować w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. 

Z jakich gatunków drewna może być wykonany parkiet lamelowy? Z reguły jest to dąb, ale zdarzają się też bardziej egzotyczne propozycje, jak choćby tek. 

Czym jest parkiet mozaikowy?

To forma posadzki, która jest oparta o małe deszczułki, umieszczone na tafli (może to być papier albo siatka syntetyczna). Tę montuje się zazwyczaj na podłożu z betonu lub cementowej gładzi. Co ważne, parkiet mozaikowy może łączyć w sobie kilka różnych typów drewna. Taka konstrukcja pozwala na dużą różnorodność, jeżeli chodzi o wzory, jak również kolorystykę całości. 
Grubość parkietu mozaikowego może wynieść 10 lub 14 milimetrów. Ten rodzaj podłoża wykonany jest z reguły z dębu albo buka.

Czy parkiet przemysłowy sprawdzi się w domu?

Jeżeli poszukujesz posadzki odpornej na ścieranie, a jednocześnie zapewniającej odpowiedni wygląd, weź pod uwagę parkiet przemysłowy. Choć nazwa może nie brzmi zachęcająco, to taka podłoga ma całkiem sporo zalet. Nie tylko jest wytrzymała, ale także pasuje do różnego rodzaju wnętrz. Parkiet przemysłowy pozwala tworzyć naprawdę różnorodne kompozycje, więc bez problemu dopasujesz go do każdego wnętrza. 

Jakie parametry ma takie podłoże? Jest ono oparte o deseczki w różnej kolorystyce. Grubość może wynieść od 10 do 22 milimetrów, a długość to 16 lub 26 centymetrów. W parkiecie przemysłowym, deszczułki układane są w sposób pionowy, co dodatkowo wpływa na ich trwałość.

Z jakich gatunków drewna wykonuje się parkiety przemysłowe? Z reguły są to: 

  • dąb, 
  • buk,
  • jesion,
  • brzoza.

Parkiet warstwowy – czy to coś dla Ciebie?

To rodzaj podłoża, które składa się z dwóch lub trzech warstw, ułożonych jedna na drugiej. Najwyższa warstwa, czyli ta, która jest widoczna na zewnątrz, oparta jest o drewno klasy premium. Z kolei niższe warstwy to już gatunki nieco gorsze. A dzięki ułożeniu słoi drewna (układa się je naprzemiennie), parkiet warstwowy jest znacznie bardziej odporny na pęcznienie niż inne rozwiązania. To dlatego można go stosować w warunkach dużych zmian temperatur i wilgotności, jak choćby na ogrzewanej podłodze. 

5/5 (2)

Oceń strone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *