Kiedy powinno się cyklinować podłogi

Parkiet w domu jednorodzinnym

Cyklinowanie podłogi czyli przywracamy jej drugą młodość. Moda na drewniane podłogi ma się dobrze. Do tego stopnia, że takie nawierzchnie uwielbiane są przez fanów ekstrawaganckich, odważnych aranżacji, jak i zdecydowanie bardziej zachowawczych wystrojów. Trudno określić, co w największym stopniu przyciąga do drewnianych nawierzchni. Być może jest to ich wytrzymałość. Niewykluczone, że dużą rolę odgrywa ich naturalny charakter.

white-room_optimized-1024x681 Kiedy powinno się cyklinować podłogi - Telefon: 609-370-990Kolor drewna, jego struktura, widoczne sęki – takie detale zachwycają i są w stanie wprowadzić do przestrzeni ciekawy klimat. Niezależnie od tego, co zachęciło nas do wyboru podłogi z drewna, musimy zdawać sobie sprawę z jednej ważnej kwestii – z czasem straci ona na swojej atrakcyjności. Tego procesu nie można uniknąć; można go jedynie spowolnić, o ile bardzo oszczędnie eksploatujemy nawierzchnię. Z pomocą nowoczesnych, sprawdzonych rozwiązań, nie musimy jednak martwić się o to, że ukochana podłoga bezpowrotnie straci dawny wygląd. Odpowiedzią na ten problem jest cyklinowanie podłogi.

Na czym polega cyklinowanie podłogi?

W uproszczeniu – proces polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy parkietu przy użyciu cykliniarki. Urządzenie wyposażone jest w specjalny silniczek a na części, która styka się bezpośrednio z podłogą, znajduje się papier ścierny o odpowiednio dobranej gradacji. Przeważnie cyklinowanie parkietu rozpoczyna się od wyboru papieru o dużej gradacji (za taką uznaje się wartości w przedziale od P24 do P60). Takie rozwiązanie pozwala sprawnie usunąć najbardziej zewnętrzną warstwę podłogi. Kolejne etapy wymagają więcej precyzji, dlatego stopniowo wygładza się powierzchnię papierem o gradacji P60 – P100.

podlogi Kiedy powinno się cyklinować podłogi - Telefon: 609-370-990
Widok EFEKTU cyklinowania i polerowania podłogi

Końcowy efekt idealnej przestrzeni uzyskuje się przez zastosowanie papieru P120 – P220. Zanim jednak podłoga będzie idealnie gładka i wypolerowania, należy wypełnić ubytki. Używa się w tym celu specjalnego preparatu wypełniającego drewno. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie podłogi lakierem. Jest to niezbędne, żeby nawierzchnia była odpowiednio chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.

Cyklinowanie parkietówjeszcze jakiś czas temu wiązało się z uciążliwym pyłem, który wdzierał się w każdy zakamarek mieszkania. W efekcie, po odwiedzinach specjalistów, konieczne były gruntowne porządki, a i to nie gwarantowało, że po jakimś czasie nie znajdziemy śladowych ilości zanieczyszczeń w trudno dostępnych do czyszczenia miejscach w mieszkaniu. Cyklinowanie bezpyłowe przeznaczone są dla osób, którym zależy, żeby uniknąć takiej sytuacji.

Jeśli chodzi o efekty lub częstotliwość takich działań, to nie różni się ono od tradycyjnego cyklinowania parkietu. Różnica zaznacza się natomiast w samej konstrukcji cykliniarki. Mamy tutaj do czynienia z konstrukcją, zaopatrzoną w specjalny pojemnik. Gdy wierzchnia warstwa podłogi zostaje starta (i w efekcie powstaje pył wymieszany z cząsteczkami brudu), produkt tych działań trafia właśnie do tej specjalnie wydzielonej przestrzeni. W rezultacie, po wizycie specjalistów, nie musimy gruntownie sprzątać całego mieszkania, włącznie z trudno dostępnymi szczelinami.

Zbyt częste cyklinowanie podłogi?

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie zalety ma regularnie cyklinowanie podłogi. Zdecydowanie mniej wie, co to „regularne” oznacza. Okazuje się bowiem, że takich działań nie należy wykonywać zbyt często. Cyklinowanie jest zeszlifowaniem warstwy podłogi. To oznacza, że taki proces za każdym razem ujmuje z grubości parkietu. Oczywiście, jeśli cyklinowanie paneli wykonuje się odstępach czasu, które polecają specjaliści, nie musimy martwić się tym, że nasza podłoga stopniowo będzie stawać się coraz cieńsza. Profesjonalne cykliniarki działają bardzo precyzyjnie. Ów precyzja dotyczy:

  • Możliwości dotarcia do trudno dostępnych miejsc

W miejscach, do których specjalista nie może dostać się cykliniarką tradycyjnych rozmiarów, sprawdzą się mniejsze urządzenia. W efekcie również takie problematyczne przestrzenie można z sukcesem poddać renowacji.

  • Kontroli nad poziomem ścierania podłogi

To właśnie ta kwestia decyduje o tym, że z podłogi usuwa się tylko zniszczone warstwy, a drewno w dobrym stanie pozostawia się nienaruszone. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu profesjonalnych cykliniarek i stosowania papieru ściernego różnej gradacji.

Cyklinowanie podłogi – zalecana częstotliwość

Zbyt częste cyklinowanie sprawi, że w szybszym tempie zostanie zeszlifowana użytkowa warstwa podłogi. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić, do konieczności wymiany nawierzchni. Za optymalną częstotliwość cyklinowania podłóg uznaje się okres 7-10 lat. Te dwie wartości skrajne różnią się dość mocno i wynikają z faktu, że o konieczności cyklinowania w dużej mierze decyduje to, jak intensywnie eksploatowana jest podłoga. Jeśli używamy jej raczej oszczędnie, wykonanie tego procesu co 10 lat powinno wystarczyć. Specjalista zdziera bardzo cienką warstwę, bo ok. 0,5-1 mm. Szybko można jednak obliczyć, że jeśli warstwa podłogi użytkowej wynosi ok. 5-6 mm, to taką nawierzchnię możemy cyklinować jedynie 4-8 razy. Warto więc przestrzegać tych zaleceń, bo dzięki nim będziemy mogli cieszyć się nienagannym wyglądem i funkcjonalnością podłogi przez optymalny czas.

A jeśli chcesz dowiedzieć się jak przebiega renowacja starej podłogi zapraszamy do kolejnego artykułu.

2.33/5 (3)

Oceń strone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *