Ile kosztuje cyklinowanie i olejowanie parkietu?

Parkiet przedpokój drewniany

Podłoga drewniana nadaje wnętrzom niepowtarzalnego klimatu i klasy. Drewno wymaga jednak szczególnej dbałości. Regularnie warto stosować odpowiednie środki czystość, a raz na kilka lat wymagana jest całkowita renowacja podłogi drewnianej. Cyklinowanie i impregnacja (olejowanie lub lakierowanie) parkietu to niezwykle istotne zabiegi, które wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu i materiałów. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie oraz fachowa wiedza.

Ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu?

Cyklinowanie podłogi to skuteczny sposób na przywrócenie powierzchni dawnej świetności. W trakcie tego zabiegu zeszlifowywana jest wyeksploatowana i zniszczona warstwa. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem cykliniarki. Urządzenie to wykorzystuje papier ścierny o różnej ziarnistości usuwając plamy, wgniecenia, rysy oraz inne niedoskonałości. Proces cyklinowania odbywa się w kilku etapach, co umożliwia uzyskanie najlepszych efektów.

Cyklinowanie wykonuje się na parkietach, podłodze z mozaiki parkietowej, z desek litych lub pomalowanych. W trakcie szlifowania parkietu usunięte zostaje około dwóch milimetrów powierzchni, dlatego też szczególną uwagę należy zwracać na grubość klepki. Po wykonanym cyklinowaniu nie może mieć ona mniej niż pół centymetra grubości. W przeciwnym razie szybko ulegnie uszkodzeniu.

Cyklinowanie parkietu – jaka cena za robociznę

Koszt cyklinowania parkietu uzależniony jest od rodzaju podłogi drewnianej, wzoru w jaki posadzka jest ułożona oraz od powierzchni. Najniższa cena za cyklinowanie podłogi drewnianej uzyskiwana jest w przypadku surowych nielakierowanych desek. Za metr kwadratowy zapłacić należy około 22 złotych.

Niski koszt renowacji parkietu ponosi się także w przypadku parkietu ułożonego we wzór okrętowy („mijanka”) – w tej sytuacji cena za metr nie powinna przekroczyć 24 złotych.

Wyższe koszty cyklinowania dotyczą lakierowanych lub olejowanych mozaik oraz lamparkietów – cena rośnie wtedy do około 33 złotych za metr.

Najwyższy koszt, bo ponad 50 złotych za metr, ponieść trzeba przy cyklinowaniu desek malowanych farbą olejną. Wtedy też konieczna jest najbardziej specjalistyczna wiedza, doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt do cyklinowania.

Decydując się na renowację parkietu warto również wybierać usługę cyklinowania bezpyłowego. Zanieczyszczenia są wtedy niemal wyeliminowane i zabieg można prowadzić bez ryzyka zabrudzenia czy uszkodzenia nawet świeżo pomalowanych ścian. Cyklinowanie bezpyłowe jest dodatkowo płatne – około 5 złotych więcej za każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi.

Samodzielne cyklinowanie – ile kosztuje wypożyczenie cykliniarki?

Renowacja parkietu może zostać przeprowadzona samodzielnie. Zakup cykliniarki to wydatek rzędu około 3 tysięcy złotych (wersja podstawowa). Sprzęt gwarantujący najwyższą jakość prac oraz czystość (cykliniarka bezpyłowa) to wydatek około 12 tysięcy złotych. Na szczęście nie ma konieczności kupowania urządzeń, gdyż można je wypożyczyć. W zależności od modelu sprzętu, za dobę wynajmu zapłacić trzeba od około 80 do około 150 złotych. Pamiętać należy, że wypożyczenie na weekend jest droższe.

Koszt wypożyczenia to jednak nie wszystko. Zakupić należy także taśmy z papierem ściernym, za które w zależności od rodzaju i gramatury zapłacić będzie trzeba od 10 do 35 złotych za sztukę. Pojedynczym wkładem wycyklinować można od 60 do 100 metrów kwadratowych parkietu. Zwrócić uwagę należy na dobór taśm i ich gramatury. Do miękkiego drewna konieczne jest użycie mniejszych gramatur, natomiast w przypadku drewna twardego – większych. Pomimo, że cyklinowanie wydaje się mało skomplikowanym zabiegiem, to wymaga ono wiedzy i doświadczenia. Samodzielne cyklinowanie ma sens wyłącznie w przypadku, kiedy posiada się wprawę i niezbędną wiedzę.

Konieczne zabiegi po cyklinowaniu – lakierowanie i olejowanie parkietu

Po wykonaniu cyklinowania konieczne jest zastosowanie impregnacji, którą wykonuje się poprzez olejowanie lub lakierowanie parkietu. Doskonałe zabezpieczenie oraz nabłyszczenie powierzchni możliwe jest dzięki lakierowaniu podłogi. Proces ten idealnie sprawdzi się na podłogach, które są dość mocno eksploatowane. Dobry lakier do podłogi skutecznie zabezpieczy ją przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz szybką eksploatacją. Polakierowana posadzka jest łatwa w utrzymaniu czystości. Wadą lakierowania jest, że w przypadku odprysku uzupełnienie powierzchni jest mało możliwe, trzeba wtedy na nowo lakierować całą podłogę.

Drugą dostępną metodą impregnacji podłogi jest olejowanie. Jest to zdecydowanie bardziej prostszy wariant, szczególnie w samodzielnej aplikacji. Przy zastosowaniu oleju możliwe jest także uzupełnianie ubytków. Olej nie zabezpiecza jednak tak dobrze podłogi, jak lakier. Olejowanie to najlepszy wybór przy podłogach, które nie są tak mocno używane. Wykorzystanie olejów do podłóg gwarantuje najlepsze efekty wizualne, gdyż doskonale wydobywa naturalny kolor drewna oraz jego usłojenie.

Lakierowanie parkietu – koszt robocizny i materiałów

Doskonałe rezultaty oraz najwyższy stopień ochrony parkietu uzyskiwane są poprzez położenie trzech warstw lakieru. Wtedy też podłoga odporna jest na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne powstające podczas eksploatacji, jak na przykład przez przesuwanie mebli, czy od obcasów. Oczywiście można położyć wyłącznie jedną warstwę – wtedy ochrona będzie mniejsza. Lakierowanie podłogi to koszt od 3 do 5 złotych za metr kwadratowy (jedna warstwa) lub od 7 do 8 złotych za metr kwadratowy (trzy warstwy). Do kosztów robocizny doliczyć należy cenę materiałów.

Ile kosztuje lakier do parkietu?

Lakiery do parkietu występują w czterech podstawowych rodzajach. Doskonałą trwałość zapewniają lakiery poliuretanowe (koszt za litr to około 30-40 złotych) oraz lakiery epoksydowe (koszt za litr to około 30-40 złotych). Podłoga pomalowana jednym z tych dwóch typów lakierów jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody i detergentów.

Litrem lakieru poliuretanowego można pomalować około 10 metrów kwadratowych podłogi, natomiast litr lakieru epoksydowego wystarczy na około 7-8 metrów kwadratowych. Inne rodzaje, to lakiery wodne, za których litr zapłacić należy od 60 do 80 złotych (litr pokryje od 8 do 10 metrów kwadratowych). Ostatni typ, to lakiery alkidowo-uretanowe, których litr kosztuje od 60 do 80 złotych i wystarcza na pomalowanie około 11 metrów kwadratowych podłogi.

Jaki jest koszt olejowania podłogi – cena robocizny

Olejowanie parkietu generuje wyższe koszty. Za metr kwadratowy aplikacji oleju zapłacić należy około 9-10 złotych. Do tego doliczyć trzeba koszt materiałów – litr oleju do parkietu kosztuje około 70 złotych. Puszka litrowa pokryje natomiast od 20 do 30 metrów kwadratowych powierzchni. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego oleju.

Dostępne są oleje twardniejące, które zawierają naturalne lub sztuczne żywice. Ten wariant szybko schnie i zapewnia wyższy poziom ochrony. Druga opcja to oleje nietwardniejące (konopne, słonecznikowe lub lniane). Taki materiał jest w pełni ekologiczny i bezpieczny. Zapewniaj on jednak mniejsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami i ścieraniem.

Zobacz również: Parkiety przemysłowe

Odnowa parkietu bez cyklinowania

Renowacja podłogi może być również prowadzona innymi metodami. W wielu przypadkach uszkodzeń lub przy usuwaniu niedoskonałości pomóc może szpachla woskowa, która wyrówna wgniecenia i utwardza dane miejsca. Kolejną skuteczną metodą jest użycie korektora do parkietu, który bez problemu wypełni drobne rysy i niewielkie uszkodzenia. Plamy na podłodze usunąć można z wykorzystaniem benzyny ekstrakcyjnej.

W przypadku, kiedy żaden z tych sposobów nie poradzi sobie z uszkodzeniami, należy zastosować cyklinowanie podłóg wraz z olejowaniem lub lakierowaniem. Zadanie to warto powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy przeprowadzą profesjonalne odnawianie podłóg oraz skutecznie zabezpieczą parkiet przed powstawaniem uszkodzeń. Wykwalifikowany parkieciarz dobierze też odpowiednie materiały, przez co zapewni doskonały stan podłogi na długie lata.

Sprawdź również pozostałe ceny usług parkieciarskich.

2.29/5 (7)

Oceń strone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *