Stare drewno ma swój urok i wiele osób uwielbia jego charakterystyczny wygląd. Należy jednak zaznaczyć, że „stare” wcale nie musi oznaczać „zniszczone”. Wiekowa podłoga też może wyglądać dobrze, o ile zadbamy o jej renowację. Jak wygląda ten proces?
Renowacja podłogi drewnianej – kilka słów o profesjonalnym cyklinowaniu
Żeby przywrócić podłodze atrakcyjny wygląd, wykonuje się proces cyklinowania. Takim zadaniem zajmują się specjalistyczne firmy, bo wymagany jest do tego profesjonalny sprzęt. Renowacja starej drewnianej podłogi polega na zeszlifowaniu najbardziej wierzchniej warstwy drewna. Tutaj warto zaznaczyć, że głównie zeszlifowuje się warstwę lakierniczą. Ubytek drewna podczas cyklinowania powinien być możliwie jak najmniejszy. Takich działań nie wykonuje się często. Przeważnie parkiet poddaje się cyklinowaniu co 5-10 lat (te rozbieżności wynikają z rodzaju zniszczeń oraz z intensywności eksploatacji). Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że cyklinowaniu należy poddać podłogę za każdym razem, gdy planujemy lakierowanie lub malowanie podłogi (nawet jeśli jest ona w dobrym stanie).
Aby sprawnie przeprowadzić renowację podłogi, wykorzystuje się cykliniarkę do parkietu. Przeważnie odejmuje ona z grubości podłogi maksymalnie 0,5 mm. Szlifowanie możliwe jest dzięki działaniu tarcz ściernych.
Etapy cyklinowania podłogi
- Przygotowanie pomieszczenia
Zanim specjalista odwiedzi nasze mieszkanie, zadbajmy o to, żeby miał dobry dostęp do podłogi. Czasem firmy, oprócz cykliniarek dużych rozmiarów, dysponują też małymi urządzeniami, które pozwalają dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc. Mimo to najlepiej będzie całkowicie opróżnić pokój ze sprzętów i mebli.
- Usunięcie zniszczonej powłoki podłogi
Podczas tego etapu specjalista usuwa zniszczony lakier oraz bardzo cienką warstwę drewna.
- Wypełnienie ubytków
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie braków specjalnymi preparatami. Jeśli w podłodze występują duże braki drewna, trzeba uzupełnić je nowymi fragmentami surowca.
- Cyklinowanie wygładzające
Aby dokładnie wyrównać podłogę po uzupełnieniu braków, należy jeszcze raz użyć cykliniarki. Specjalista tak dobiera poziom gradacji papieru, żeby nadać podłodze możliwie jak największej gładkości.
- Polerowanie
W tym celu firmy posługują się przeważnie elektronicznymi polerkami.
- Lakierowanie
Nałożenie nowej warstwy lakieru pozwoli zabezpieczyć efekty, które udało się osiągnąć podczas cyklinowania. Świeży lakier będzie też pełnił funkcję warstwy ochronnej, która przyjmie na siebie ewentualne rysy i uszkodzenia powstałe na skutek dalszego użytkowania podłogi.
Nowoczesna renowacja podłogi, dzięki użyciu efektywnych maszyn, przebiega bardzo sprawnie. Ważnym ułatwieniem dla domowników, jest upowszechnienie się metody bezpyłowego cyklinowania podłogi. Maszyny nowszej generacji wyposażone są w specjalny zbiorniczek, do której wpadają zdarte warstwy lakieru oraz brud. Dzięki temu, po wizycie specjalisty, nie musimy sprzątać każdego zakamarka mieszkania i możemy od razu cieszyć się piękną, zadbaną i czystą przestrzenią.