Na drewnianej podłodze pojawiły się rysy i inne defekty? Jeśli podłoga przestała zachwycać estetycznym wyglądem, czas rozważyć jej renowację. Cyklinowanie podłogi jest usługą, którą docenią wszystkie osoby, pragnące na powrót cieszyć się nieskazitelną, drewnianą nawierzchnią.
Po co przeprowadza się cyklinowanie podłogi i czy każde drewno można cyklinować?
Cyklinowanie podłóg i parkietów ma na celu przywrócenie nawierzchni estetycznego wyglądu. Niestety z czasem podłoga ulega zniszczeniu. Dzięki zaawansowanym cykliniarkom nawet zużyte, zniszczone podłogi odzyskują dawny blask. Cyklinowaniu poddaje się różne podłogi drewniane. Czasem może nie przynieść pożądanych rezultatów. Cyklinowanie podłóg nie będzie miało sensu, jeśli zniszczenia są tak głębokie, że rozciągają się na całą grubość podłogi.
Cyklinowanie parkietów i podłogi – skąd wiadomo, że czas zlecić taką usługę?
Cyklinowanie podłóg nie musi dotyczyć jedynie starych nawierzchni. Czasem temu procesowi poddaje się także powierzchnie nowe, np. podłogi lite cyklinuje się świeżo po położeniu, bo dopiero potem można wykonać dalsze prace. O cyklinowaniu warto pomyśleć, gdy odnotujemy na naszej nawierzchni zniszczenia lub różnego rodzaju nierówności. Pamiętajmy też, że cyklinowanie powinno się zlecać każdorazowo przed położeniem nowego lakieru.
Czy opłaca się zwlekać z cyklinowaniem lub całkowicie z niego zrezygnować?
Odkładanie cyklinowania oznacza, że nasza podłoga będzie wyglądać coraz gorzej, a niektóre uszkodzenia będą się pogłębiać. Parkiety i podłogi powinny być ozdobą pomieszczenia, a nie skłaniać nas do kupowania coraz to nowych chodników i dywanów, ukrywających nieestetyczne zmiany. Czasem odwlekanie cyklinowania wynika ze strachu o to, że taka usługa jest problematyczna i wymaga dużo sprzątania. Z myślą o ludziach, którzy cenią porządek, powstała m.in. usługa cyklinowania bezpyłowego.
Cykliniarka – co trzeba wiedzieć o tym urządzeniu?
Cyklinowanie parkietu przeprowadza się z pomocą cykliniarki. Takie sprzęty są dość masywne, toteż warto mieć doświadczenie w ich używaniu. Wyróżnić można cykliniarki talerzowe i taśmowe. W pierwszym wariancie materiał ścierny przytwierdzony jest do talerza, który obraca się podczas cyklinowania. Z kolei w cykliniarce taśmowej spotkamy się z taśmą szlifierską.
Cyklinowanie podłogi i parkietu – czy warto to zlecić specjalistom?
Wiele zależy od tego, jakim sprzętem dysponujemy. Jak łatwo się domyślić, większość osób nie posiada specjalnej cykliniarki, pozwalającej rzetelnie przeprowadzić cyklinowanie podłogi. Jeśli chcemy sprawdzić, czy czujemy się na siłach, zawsze możemy zdecydować się na wynajęcie takich urządzeń jak cykliniarka, szlifierka czy polerka. Należy jednak liczyć się z tym, że do kosztów wynajęcia maszyn (lub do kosztów ich kupna) trzeba doliczyć jeszcze czas, który przeznaczymy na cały proces. Skorzystanie z pomocy doświadczonej ekipy może być więc po prostu bardziej opłacalne.
Ile kosztuje cyklinowanie starej podłogi i parkietu?
Cena cyklinowania podłogi uzależniona jest od wielu czynników. Zaliczyć można do nich:
- aktualny stan podłogi, a dokładnie to, jak zaawansowane są zniszczenia
- rodzaj nawierzchni
- wielkość pomieszczenia
Najmniej zapłacimy za cyklinowanie surowego drewna (ok 20-30 zł za m2 brutto). Jeśli zależy nam na cyklinowaniu desek malowanych lub mozaiki drewnianej, musimy nastawić się na nieco wyższe koszty.
Ile czasu trwa cyklinowanie?
Tu również należy wziąć pod uwagę charakter konkretnej podłogi. Im większa powierzchnia, tym cyklinowanie zajmie więcej czasu. To jednak nie koniec. Jeśli parkiet ma dużo ubytków i poważniejszych uszkodzeń, specjaliści będą musieli poświęcić takie nawierzchni więcej czasu. Eksperci po wstępnym zapoznaniu się ze stanem podłogi będą w stanie określić, jak długo potrwa całościowa renowacja.
Jak należy przeprowadzać cyklinowanie starego parkietu?
Podczas tego procesu należy zadbać o to, żeby nie zniszczyć podłogi. Ważne jest też to, żeby ująć jedynie tyle z grubości podłogi, ile jest konieczne. Pomocny okaże się tutaj papier ścierny o właściwej gradacji. Takie parametry ustawienia urządzenia oraz kwestie doboru papieru skrupulatnie ustala specjalista.
Etapy cyklinowania podłogi i parkietu
1. Etap przygotowawczy
Część takich działań można wykonać jeszcze przed przybyciem ekipy. Mowa o odsłonięciu powierzchni, która będzie cyklinowana. Warto więc oczyścić pomieszczenie z mebli, oraz wynieść z pokoju dekoracje, firanki itp. Z kolei specjaliści na tym etapie zajmują się przygotowaniem niezbędnych urządzeń i maszyn.
2. Cyklinowanie podłogi
Najpierw należy usunąć zniszczoną nawierzchnię. Z takimi powierzchownymi uszkodzeniami doskonale poradzą sobie wcześniej wspomniane cykliniarki taśmowe i talerzowe. Stopniowo gradacja papieru ściernego jest zwiększana, co sprzyja wygładzeniu nawierzchni. Na samym końcu używa się szlifierek.
3. Niwelowanie ubytków
Czasem samo bezpyłowe cyklinowanie podłogi to za mało, bo istniejące ubytki są zbyt głębokie. Wtedy specjaliści przeprowadzają szpachlowanie ubytków z wykorzystaniem specjalnej masy.
4. Polerowanie nawierzchni
Ten etap można przeprowadzić, dopiero gdy szpachla całkowicie wyschła. Dobranie siatki szlifierskiej o właściwej gradacji ma kolosalne znaczenie dla końcowego efektu.
O czym należy pamiętać po zakończeniu cyklinowania?
Cyklinowanie podłogi to krok, który ma najważniejszy wpływ na to, jak będzie prezentowała się nawierzchnia. Na tym troska o kondycję parkietu lub podłogi wcale nie musi się kończyć. Aby przywrócić parkietowi dawny blask, możemy zdecydować się np. na malowanie podłogi lub zastosowanie profesjonalnych wosków, olejów i olejo-wosków. Takie artykuły sprawią, że podłogi i parkiety po renowacji nabiorą indywidualnego charakteru i doskonale będą pasować do naszych aranżacji.