Zadbana i błyszcząca drewniana podłoga lub piękny parkiet to wspaniała i efektowna ozdoba każdego mieszkania – ponadczasowy materiał nigdy nie wychodzi z mody. Ma jednak to do siebie, że co jakiś czas wymaga renowacji, ponieważ staje się matowy oraz podatny na uszkodzenia. W takim przypadku niezbędne okazuje się cyklinowanie podłogi. Zabieg ten pomoże przywrócić pierwotny wygląd parkietu, bez względu na to ile ma lat. Podpowiadamy, jak wykonać cyklinowanie podłogi bez pomocy specjalisty.
Krok pierwszy – niezbędne są narzędzia!
to zabieg wymagający odpowiednich narzędzi, szczególnie gdy planujemy wykonać go samodzielnie, bez pomocy fachowca. Podstawowym narzędziem, niezbędnym, gdy chcemy wykonać cyklinowanie podłóg i parkietów jest cyklinarka. Dlaczego jest taka ważna? Dzięki niej łatwo pozbędziesz się starego lakieru zarówno z podłogi, jak i parkietu. Jednocześnie pomoże ona wygładzić powierzchnię oraz przygotować ją na nową dawkę farby.
Kolejnym narzędziem, jest cyklinarka krawędziowa – niezbędna w przypadku trudno dostępnych powierzchni. Sprawdzi się w przypadku cyklinowania w narożnikach lub np. w okolicach kaloryfera. Przydatna przy cyklinowaniu podłogi oraz parkietu może okazać się również polerka, która pomoże wyrównać niedociągnięcia po cyklinarce.
Krok drugi – oczyść teren, który będzie cyklinowany
Cyklinowanie podłogi nie należy do czystych zabiegów. Przygotuj się na sporą ilość kurzu oraz pyłu w mieszkaniu. Aby zaoszczędzić czas na sprzątaniu pamiętaj, aby wynieść z pomieszczenia wszystkie meble – jest to niezbędne, gdyż cała podłoga musi być odsłonięta, aby cyklinowanie miało sens.
Zdejmij również zasłony oraz firany z okien, które bardzo łatwo mogą się zabrudzić. Dobrym pomysłem jest również szczelne zabezpieczenie karnisza, żyrandoli oraz ewentualnych kinkietów. Jeżeli jest to możliwe, najbezpieczniej będzie je zdjęć i umieścić w czystym pomieszczeniu. Przed cyklinowaniem podłogi pozbądź się również listew przypodłogowych. Wszystkie sprzęty przygotowane? Teren czysty? Można przystępować do cyklinowania podłogi.
Krok trzeci – dokładnie wyszlifuj podłogę
Cyklinowanie podłogi oraz cyklinowanie parkietu, należy rozpocząć od zeszlifowania starej warstwy lakieru. Kierunek cyklinowania powinien być zgodny z kierunkiem ułożenia desek. To ile razy będzie trzeba szlifować podłogę, zależy od jej stanu. Bez względu na to, niezbędna jest jednak wymiana tarcz z papierem ściernym – zacznij od gruboziarnistego, który pozbędzie się starej warstwy ochronnej.
Gdy uzyskasz pożądany efekt, zmieniaj tarcze na coraz drobniejsze, aby wyrównać oraz wygładzić powierzchnię podłogi. Podczas cyklinowania zarówno podłogi, jak i parkietu nie można zapomnieć o uzupełnianiu powstałych ubytków. Głębokie rysy oraz szczeliny, należy zaszpachlować za pomocą specjalnego płynu wypełniającego.
Krok czwarty – polerowanie
Kolejnym etapem cyklinowania podłogi jest jej polerowanie. W tym kroku ponownie przyda nam się cyklinarkam, tym razem musi być jednak wyposażona w bardzo drobny papier ścierny. Najlepiej sprawdzi się ten, o gradacji 100-120. Celem tego etapu jest uzyskane perfekcyjnie gładkiej oraz równej powierzchni. Trudno dostępne miejsca, można wypolerować za pomocą polerki.
Wypolerowaną podłogę, należy bardzo dokładnie oczyścić przed przystąpieniem do kolejnego etapu. Musi ona zostać dokładnie odpylona oraz oczyszczona ze wszystkich drobinek, które powstały podczas cyklinowania podłogi. Ważne jest również, aby przewietrzyć pomieszczenie. Zanim przystąpisz do końcowego etapu cyklinowania podłogi, warto odczekać 24 godziny, dzięki temu będziesz mieć pewność, że cały pył opadł i został usunięty.
Krok piąty – lakierowanie
Ostatnim krokiem, który należy wykonać, jest lakierowanie cyklinowanej podłogi. Niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiedni lakier zarówno do gatunku drewna, jak i do typu podłogi. Lakier można rozprowadzić po cyklinowanej podłodze wałkiem lub pędzlem – pamiętaj jednak, że muszą być one nowe oraz czyste. Wałek sprawdzi się doskonale na całej powierzchni podłogi, natomiast pędzelek przyda się w trudno dostępnych miejscach np. w narożnikach lub przy listwach. Lakier należy rozprowadzić bardzo dokładnie oraz równomiernie, następnie odczekać kilka godzin, aż całkowicie wyschnie.
Jeżeli wykonałeś wszystkie wyżej wymienione kroki to znak, że Twoja podłoga została prawidłowo wycyklinowana. Możesz ponownie ustawić wszystkie meble oraz ozdoby, które znajdowały się w pomieszczeniu – będą się pięknie prezentować w połączeniu z błyszczącą, wycyklinowaną podłogą.
Jak często wykonywać cyklinowanie podłogi?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na samodzielne cyklinowanie podłogi, czy cyklinowanie parkietu zlecamy specjaliście, musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Takiej renowacji podłogi nie należy wykonywać zbyt często. Profesjonalna cykliniarka oraz papier o odpowiedniej gradacji to gwarancja, że zeszlifowana zostanie minimalna wymagana warstwa podłogi. Jak łatwo się jednak domyślić, każde takie działanie sprawia, że grubość nawierzchni się odrobinę zmniejsza. To dlatego lepiej podchodzić do cyklinowania ostrożnie i przeprowadzać je jedynie raz na kilka lat. Jeśli chodzi o zalecenia, to specjaliści najczęściej mówią o cyklinowaniu parkietu co 5-10 lat.
Czy warto decydować się na cyklinowanie podłogi bez specjalisty?
Wybór cyklinowania na własną rękę zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Brak doświadczenia oznacza, że oszacowanie właściwej gradacji papieru może być dość trudne. Oprócz tego, samodzielnie przeprowadzone przedsięwzięcie wymaga:
- Dużej dozy precyzji
Dokładność będzie wskazana zwłaszcza w sytuacji, gdy cyklinowanie parkietu obejmuje również trudno dostępne miejsca.
- Cierpliwości
Profesjonaliści są w stanie dość sprawnie zająć się cyklinowaniem podłogi. Brak wprawy może oznaczać, że cały proces zajmie nam więcej czasu, niż jest to rzeczywiście konieczne.
- Planowania
W jakiej kolejności wykonać poszczególne etapy, żeby całość zajęła jak najmniej czasu? Jeśli rozważamy cyklinowanie parkietu, powinniśmy wziąć pod uwagę również tę kwestię.
Cyklinowanie parkietu – jakich efektów możemy się spodziewać?
Precyzyjnie przeprowadzone cyklinowanie podłogi pozwala osiągnąć naprawdę atrakcyjne rezultaty. Nawierzchnia będzie prezentować się tak, jak w latach swojej świetności. Gwarancją sukcesu jest dobre przygotowanie, dlatego, jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samodzielnie zrealizować takie zadanie, lepiej będzie nie ryzykować i przekazać tę czynność wyspecjalizowanemu podmiotowi.
Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem usług parkieciarskich.